Xboxflickan & Nikke

Årets spelblogg 2009

Dead Rising till Wii

Skrivet av Angelica - 19 augusti, 2008


Jag snubblade över ett klipp med gameplay från Dead Rising till Wii. Nu borde jag ju inte reagera nämvärt på detta, eftersom jag redan spelat hatten av mig timme ut och timme in i 360-versionen av detta fantastiska spel. Men nyfiken som är klickade jag på play och fyllde i min ålder (brukar plutta dit 78 eller sådär, mest för att) och började kolla.

Kvar av vad som varit ett av mina absoluta favoritspel fanns en urtvättad, nerbantad och knappt igenkännbar version. Filmklippet hittar du hos Destructiod.

Vad tror ni, går det att göra en vettig nedgradering av ett Xbox 360-spel till ett Wii-spel? Jag tror att det är en svår uppgift och när det gäller ett spel som Dead Rising där tjusningen ligger i att kunna banka sönder så många zombies som möjligt på en och samma gång blir uppgiften nästintill omöjligt.

Nåja, är man för snål för att köpa en 360 förtjänar man inte att spela Dead Rising ändå.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Kommentarer

Gwellmyn - 20 augusti, 2008

Fast det är väl bara fotograferingen som de har tagit bort, annars är det väl samma spel. Lite sämre grafik också visserligen.

xboxflickan - 20 augusti, 2008

Gwellmyn: Lite och lite. Jag tycker det ser dassigt ut, och zombieantalet verkar ha decimerats… :(

gwellmyn - 20 augusti, 2008

Well, nu var ju den videon i ganska sunkig kvalite. Visst grafiken är inte super, men den är ju betydligt bättre på den här videon http://www.gametrailers.com/player/38590.html

Jag kan däremot hålla med om att antalet zombies verkar ha blivit färre.

Skriv en kommentar

The Inverted Castle

Senaste kommentarer

Kategorier

Facebook

Kommande spelsläpp

Annons Get Adobe Flash player