Xboxflickan & Nikke

Årets spelblogg 2009

Veckans spel på XBLA: Alien Breed & Puzzlegeddon

Skrivet av Nikke - 16 december, 2009

Återigen är det Onsdag och ett par nya spel har lagts till i XBLAs massiva bibliotek. Puzzlegeddon kan du ladda hem för 800MSP. Har funnits ute till PC i drygt ett år och har även funnits tillgängligt på mobiltelefoner ett tag, kändes som ett väldigt basic pusselspel. Matcha fem block av samma färg för att bygga upp poäng och få tillgång till vapen som du sedan kan hindra dina motståndare med. Tycker det påminner lite om Tetris Attack, fast inte hälften så roligt. Blir inget köp för min del.

Alien Breed Evolution Epsiode 1 är vad som är intressant idag, för första gången på 14 år får vi ta del av Amiga-klassikern Alien Breed, utvecklat av Team 17 som troligtvis är mest kända för sin Worms-serie. Alien Breed är ett run and gun sett från fågelperspektiv där du ska överleva de trånga utrymmena på ett rymdskepp som fått lite alienbesök. Sjukt kul spel, blev köp med en gång för mig.

Veckans Deal of the Week är Cold Play Track Pack till Lips, 240MSP istället för 400MSP. Lite tråkig deal of the week, vi får hålla ut tills den stora jul-rean börjar om bara någon dag helt enkelt.

En annan sak värd att nämnas är att Games For Windows Live har fått sig en systemuppdatering och man kan nu köpa spel via Games on Demand, det bästa med detta? De har släppt ett litet pusselspel helt gratis! Spelet i fråga heter Tinker.

  • Guide your small robot through 60 different levels of inventive mechanisms, switches, lasers, teleporters, and more!
  • Earn Tinker Achievements only available through LIVE.
  • Enjoy 3D graphics that enhance the majestic clockwork world!

Så till sist har vi fått oss ett litet spel om att kasta snöbollar på sina vänner, via XBL, även det helt gratis. Inga nedladdningar krävs, bara till att gå in och spela. Filmen visar hur du gör och hur spelet ter sig.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Kommentarer

Lunandrez - 16 december, 2009

Puzzlegeddon blir ett köp för min del, både för att jag inte direkt haft tid eller möjlighet att köra det på PC som jag egentligen har velat eftersom jag gillar konceptet, och så för att jag känner en av de som utvecklat spelet. Så det skall bli trevligt att ägna tid med, ser fram emot deras spel ”Fret Nice” som ska komma nästa år också! ^_^

Fjornsvavne - 16 december, 2009

Måste flytta om 360n så jag kan koppla upp den igen då. Alien Breed såldes visst för 1200msp läste jag, när det i själva verkat skulle vara 800msp. Är detta något du nu drabbades av Nikke, eller har de rent av hunnit sänka priset till den rättmätliga nivån?

Nikke - 16 december, 2009

Fjornsvavne: De gjorde ett misstag med prissättningen men det korrigerades under eftermiddagen. Nu kostar det 800MSP och jag är ganska säker på att de kommer ersätta de som fått betala 1200MSP precis som de gjorde med Braid.

Peter - 16 december, 2009

Puzzlegeddon tycker jag verkar intressant.
Jag gillar pusselspel.

Och är det någon mer än jag som tycker att jordgloben ser väldigt mycket ut som Super Mario Galaxy?

Patrik - 17 december, 2009

Alien Breed ser väldigt skoj ut. Får hoppas det har coop via live support men säkert inget att räkna med :P

Nikke - 17 december, 2009

Jodå, man kan spela co-op via xbox live om man så önskar :)

Farbror Atlas - 17 december, 2009

Måste ju stötta pöjkarna från Skövde så får stödköpa Puzzlegeddon såklart. Sen är det ju ett trevligt pusselspel såklart. :)

Hallenz (Jonas) - 17 december, 2009

Peter: Tänkte det direkt när jag såg den!

Förstår inte hur det funkar med Tinker, fattar inte hur jag ska få igång det. :V

Skriv en kommentar

The Inverted Castle

Senaste kommentarer

Kategorier

Facebook

Kommande spelsläpp

Annons Get Adobe Flash player