Xboxflickan & Nikke

Årets spelblogg 2009

2010, redan lite bättre än 2009

Skrivet av Angelica - 6 januari, 2010

2009 var ett jävla skitår. Så nu har jag sagt det. Skönt. Det var faktiskt ett jävla skitår (trots en hel del fina ljusglimtar) och jag är glad att det är över. 2010 kan bara bli bättre!

Vi gjorde något fint av nyåret på Gameplay i alla fall och lirade lite festliga partyspel. Vi hann beta av Rock Band Beatles, DJ Hero, We Sing och Lego Rock Band.

Om inte annat kan man fnissa åt min pinsamt dåliga insats bakom trummorna. Vi fick inte ha ljud i studion, utan allt vi hade att gå på var ett fördröjt knappt hörbart mufflat ljud från mixerrummet. Jag skyller på det, och den dåliga takkänslan som är medfödd!  Christer och Victor är som vanligt två galet sköna lirare. (Avsnittet är uppdelat i flera delar, låt bara inslaget rulla så hoppar det över till nästa automatiskt)

Anyhow. Gott Nytt, om än lite sent, År finfina bloggläsare.


Appropå GamePlay och Press2Play, de gånger jag medverkat har kommentarer ofta handlat om mitt utseende. Det vore kul att få feedback på något annat än det någon gång. *hinthint*

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Kommentarer

Vicke - 6 januari, 2010

Ni är ett sånt underbart gäng alltså. Skitkul att titta på. :) Gått nytt år på dig också Angelica och alla andra bloggläsare!

Tyckte det var lite dåligt med ljudet överhuvudtaget i det här avsnittet. Nästan inget ljud alls under tiden ni spelade låtarna. Visst ljudteknikern kanske hade problem att få fram ljudet från Rockband-micken till inspelningskanalen, men han/hon kunde väl åtminstone ha kört på era flugmickar som ni har på er… Hade varit ännu bättre att titta på då.

Och angående ljudfördröjningen… Usch. Jag förstår dig. Jag tycker det är nog jobbigt med när vissa spel bara har audio/video-delay, även om det bara är på några milisekunder. Nej usch och fy. Jag tycker att ni alla tre gjorde ett bra jobb under omständigheterna! :)

/Vicke

Rubin - 6 januari, 2010

Jag vet att ni håller till kring STHLM så ni är väl lite blasé när det gäller droger men vet Christer om att kokain är olagligt?

Anonym - 6 januari, 2010

”Det vore kul att få feedback på något annat än det någon gång. *hinthint*”

Fan vad du trummar bra!…?

Dreg - 6 januari, 2010

Gott nytt år på dig Angelica!! Och alla andra bloggläsare också.

Hum… Ja feedback va det ja hum… JA NU VET JAG!!

Du är ju väldigt vacker att kolla på. ;) Nä just ja de va ju inte sån feedback du ville ha nu…. Hum… Nä men skämt och sidor fortsätt med de du gör alltid lika underhållande och trevligt att lyssna på dina listor på Press2play och på din blogg. och du kommer med bra och intressanta utlägg om spelen och du väckte till exempel mitt intresse för Left4Dead2. Jag gick och köpte det efter jag lyssnat på din videoblogg. Så keep on going girl! :-D

Xboxflickan - 6 januari, 2010

Vicke: Kul att du gillar det! Och ja, lite synd på ljudet, men jag förstår att det är knepigt att få till sånt där. Håller tummarna för att det blir bättre nästa gång.

Rubin: Jag ska informera honom om detta! :)

Anonym: Haha, snällt sagt, men ärligt talat så gör jag ju allt annat än trummar bra i det där avsnittet ^__^

Dreg: Haha, tack! Kul att du fastnade för Left 4 Dead 2, jag hoppas du är nöjd med köpet :)

Farbror Atlas - 7 januari, 2010

vaD Fin dU särr Ut När du SpelAr!!!!

;)

Dreg - 7 januari, 2010

Xboxflickan: Jo jag är hel nöjd med köpet riktigt spännande och intensivt på de svårare svårighetsgraderna. Riktigt roligt i CO-OP men gillar även versusmode är grymt roligt.
Så jag måste tacka för tipset ;)

mh76 - 9 januari, 2010

Förstår att du blir trött på höra alla kommentarer om ditt utseende.

Men är man så söt och charmig som dig är det svårt att låta bli ;).

Det var ett härligt avsnitt som sändes på nyårsafton. Så dålig var du väl ändå inte på trummor? :).

Så dåligt blev väl inte 2009? Kom en del bra spel. Många spel blev tyvärr försenade. Men visst 2010 lär bli ännu bättre.

Diggar verkligen din senaste top 5-lista på Press2Play, den där om att såga :). Du är inte som alla andra tjejer vilket bara är positivt :). Jag blir nästan lite smått förälskad. *aaaah drömmer vidare*

God fortsättning på det nya året.

Xboxflickan - 9 januari, 2010

Farbror Atlas: Du rååå!

Dreg: Skönt att höra ^__^

mh76: Heh, trött och trött. Men visst vore det kul att höra att man har andra bra egenskaper ibland också. Tänkte mer att 2009 var ett kämpigt år med den känslomässiga biten. Spenderade första halvan med att vara bitter och förbannad, andra halvan med att helt ignorera min stackars kropp som var lite slutkörd. Men jag har övat på att lyssna nu ^__^

Kul att du gillade listan! Jag är nöjd med den-

God fortsättning på dig med!

mh76 - 9 januari, 2010

Du är ju duktig på att skriva intressanta inlägg på din blogg. Du är bra på att prata om spel. Man kan tro du har flera års erfarenhet av att prata in i kameran, fast den erfarenheten har du kanske?

Hoppas 2010 blir ett bättre år för dig. Det måste skita sig riktigt ordentligt innan det kan bli bättre :).

Xboxflickan - 9 januari, 2010

mh76: Åh, vad gullig du är ^__^ även om det inte var meningen att mjölka komplimanger. 2010 är redan bättre än 2009!

Och nä, inte så mycket erfarenhet. Pratar med mig själv tillräckligt kanske? :P

Vicke - 9 januari, 2010

Håller med MH… :) Känns professionellt när du gör dina videobloggar eller t.ex svarar på Christers frågor i spelradion.

En naturlig talang? :)

Annars tycker jag Christer verkar lite irriterande ibland, haha. När han ska ta i din arm och skaka på den för att räkna ner till ”nyår” t.ex… Haha. Stackars dig. Skaka på armen kan du väl göra själv om du vill? x)

Och pyssel är du ju grym på också kom jag ju nu på. Ser gärna mer pyssel-blog-inlägg och pyssel-videos.

Och ang. det på twitter så tycker jag att du borde seriöst tänka över det. Skulle kanske kännas skönt att inte vara så connected till Xbox och Microsoft som du är nu.
Att byta namn på bloggen menar jag.

Visst Xbox är bäst, men PS3 är också bra, and so is Wii. Så, why not. Då får du säkert som sagt många nya läsare också.

Du är ett skitbra ansikte utåt för kvinliga gamers. :)

Andreas Shades Westman - 10 januari, 2010

Tvungen att kommentera men jag gillar er alla på gameplay. Christer känner jag genom mitt yrke och han är den skönaste snubbe jag vet har bara träffat viktor 1 gång men ser framm emot nästa gång. (när det nu blir) , Och jag gillar dina listor det är roligt att lyssna på dig. Ni har alla sjukt bra kvalitet och jag önskar man fick vara med helt enkelt.

Stort tack till dig och du är stört skön. :)

Xboxflickan - 12 januari, 2010

Vicke: Ska försöka få till fler pysselinlägg, dock hamnar ju en del av dom i loading-bloggen :)

”Du är ett skitbra ansikte utåt för kvinliga gamers. :)”
Tack! Mycket fint sagt ^__^

Ska fundera på namnbytet, måste hitta på något bra först bara!

Andreas Shades Westman:
Tack själv! Alltid kul att få lite respons :D

mh76 - 13 januari, 2010

Xboxflickan: Jag har ett förslag på nytt namn: Gamerflickan

GermanScientist - 13 januari, 2010

Ja, bra förslag. Eller Spelflickan, om du vill hålla det svenskt. Eller så kan du ersätta flickan med tjejen, om du vill förändra namnet lite mer. :)

Spel-Malmer - 13 januari, 2010

Xboxflickan är dock ett väldigt inarbetat varumärke. Svårt att byta ut det bara sådär. Det funkar annars ganska bra med bara Angelica Norgren. http://www.angelicanorgren.se typ.

Eller kör som jag och använd del av ditt namn i kombo med spel. Typ ”Spel-Angelica”, ”Gamer-Angelica” eller så…”Angelicaflickan” blir ju lite weird…

Xboxflickan - 14 januari, 2010

mh76: Ah, tjusigt. Men inte lika fint som xboxflickan. Nästan för generiskt på något vis. Åh, det är så svårt! Fast nästan bäst förslag hittills tror jag :)

GermanScientist: Spelflickan blir som en tvärtom fast på svensak-version av Game Boy. I like it! Lite för sockersött kanske?

Spel-Malmer: Ja, mitt vanliga namn är det ju inget fel på, men då framgår det ju inte genast att det är spel det rör sig om. Annars gillar jag idéen. Får kila iväg och regga url:en innan jag uttalar mig mer ;)

mh76 - 14 januari, 2010

Xboxflickan: Man tackar :). Vad du blivit generös med komplimanger mot dig då ;).

Men absolut bästa namnet vore naturligtvis PSflickan, då vi alla vet att du egentligen tycker bäst om Playstation 3 ;). Det här med namnet Xbox, bl a, bl a är bara en täckmantel :).

Skriv en kommentar

The Inverted Castle

Senaste kommentarer

Kategorier

Facebook

Kommande spelsläpp

Annons Get Adobe Flash player