Måste säga att jag såg verkligen fram emot Matt Hazard: Blood Bath & Beyond. Det är bara ett par månader sen jag spelade igenom Eat Lead, det första spelet med Matt Hazard. Huvudkonceptet med spelet är att driva med andra spelserier och inkludera alla möjliga klyschor vanliga i TV-spel. Själva spelbarheten var ganska dålig (ironiskt nog) men det var ändå en annorlunda upplevelse. Man skulle kunnda säga att Matt Hazard: BBB är ungefär samma sak, fast nu i 2D. Olika klyschor finns där och banorna liknar mest parodier på tex Mirror’s Edge eller Team Fortress 2.
http://www.youtube.com/watch?v=bBAuj2JP9N4
Blivit lite tveksam efter att ha provat spelet, kontrollen var ganska sladdrig och man tog skada lite här och där utan att faktiskt inse att där var någon fara, väldigt rörigt med andra ord. Återigen får vi se ett live arcade-spel kosta 1200MSP, börjar bli lite för mycket och vanligt nu och jag tvekar på ett köp. Har fortfarande inte hunnit med att spela igenom Alien Breed Episode 1 som jag köpte för 3 veckor sen heller.
En annan sak jag är lite besviken över är Dragon Age Origins DLC ”Return to Ostagar”s försening, det skulle ha släppts den 5:e Januari, än har vi inte sett röken av det. Hoppas inte det dröjer för länge.

