Xboxflickan & Nikke

Årets spelblogg 2009

En sjujäkla massa timmar med DR2

Skrivet av Nikke - 28 september, 2010

Säkert 25-30 timmar har lagts på Dead Rising 2 och äntligen klarar jag att slita mig lite för att berätta om spelet.

Nuvarande GS: 197,195G

Kvar till 200k: 2,805G

Erhållet sen senast: 610G

Såååååå, av förklarliga skäl har jag inte tagit mig närmre 200k i raketfart under den senaste veckan precis, nästan all tid har gått åt Dead Rising 2 (560/1000) som tar väldigt lång tid att klämma achievements ur. Två gånger har jag lyckats klara det och det kommer nog kräva upp mot 5 genomspelningar för resten. Självklart gör det mig inte ett dugg då spelet är så fantastiskt roligt på alla sätt och vis att man nästan helt och hållet glömt bort det här med achievements.

Lyckades dock klå slutbossen i Puzzle Quest 2 (120/200) igår när jag försökte somna så där fick man 50G i kassan. Måste säga att spelet var kul under första halvan, men sen slogs man av hur otroligt enformigt det blir. Några pussel här och där har räckt för mig, kanske därför det blev ett 3 månaders-projekt i slutändan.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Kommentarer

hiro - 28 september, 2010

Nice att höra att det lever upp till förväntningarna =D Som du sagt förr, Dead Rising 1 är ett utav de bästa 360 spelen och det skall bli sjukt kul att dra igång 2:an snart. Känner att jag behöver avsluta lite spel jag dragit igång först bara så man inte sitter med 3 halvklara spel samtidigt. Vill ju njuta av DR2 till max!

Lord Gothic - 28 september, 2010

Jag tycker dead rising 2 är riktigt kul en värdig uppföljare till dead rising :). Dock tycker jag att spelet var lite väl enkelt.

Tommy Håkansson - 28 september, 2010

Den här videon MÅSTE vara gjord med sarkasm. O_O
Spelet är det sämsta jag spelat i år, utan tvekan. Enda anledningen att jag inte gav spelet det absolut lägsta betyget är för att det i alla fall är bättre än ettan.

Jag tycker inte ett spel är bra om man måste ha massa överseende med saker. Frameraten allena borde hindra det här spelet från att ens nomineras till GOTY. Vi måste sluta ha överseende med frameratedrops.

AI:n är horribel.
Tidspress i spel är alltid billig utmaning.
Butikerna innehåller i stort sett bara skräp.
Det är helt random om en zombie får tag i dig.
Vapnen går sönder (WTF?!)
Och när vapnen går sönder byts det automatiskt till nästa item, och råkar det vara en påse chips som ska ge dig hälsa så händer det lätt att du äter upp den av misstag.
Inga checkpoints. Så urbota dumt och helt onödigt att tvinga spelaren leta badrum hela jävla tiden. Speciellt eftersom vi inte ens får en radar, utan måste trycka på Back varje gång vi vill ha upp kartan.
När spelet försöker vara 3rd person shooter står fienderna stilla mitt framför dig.

Sedan jag började recensera spel i början av 2008 har jag många gånger fått tvinga mig själv att spela riktigt dåliga spel. Men aldrig har jag under dessa två år haft så svårt att plocka upp handkontrollen och börja spela. Märks det att jag avskyr det här spelet? ;D

hiro - 28 september, 2010

Tommy: Dead Rising är en väldigt unik spelupplevelse som jag vet många inte pallar. Personligen avskyr jag Call of Duty spelen och bilspel mer än pesten ^^

Men om jag läser din kommentar rätt så vill du ha ett spel där:

AI:n är en gudagåva (Så att spelet blir enklare)
Ett spel utan tidspress (Så att spelet blir mer som GTA)
Butiker som innehåller asgryma grejer (Så du slipper leta runt efter de bra grejerna=
Zombies som hugger tag i dig hela tiden (Så att spelet blir svårare)
Oförstörbara vapen (Så att om du råkar plocka på dig spelets bästa vapen direkt i början, behöver du se aldrig mer plocka upp något igen)
Checkpoints (Trots att du har de bästa vapnen i spelet och ingen tidspress)
Savestates (Så att man aldrig behöver göra om något)
och en Save radar =D

Ja det märks att du inte gillar spelet eftersom du ogillar allt som gör det unikt =)

Det är zombie outbreak ju! Livet skall inte vara enkelt då ;D

Ina (NG+) - 28 september, 2010

Klockrent, hiro!

Håller inte med dig om allt du säger Nikke, men jag förstår din glädje. Det är ett SJUKT kul spel. Spelglädje DELUXE!

Gwellmyn - 28 september, 2010

Det jag avskydde med första spelet var det totalt värdelösa sparsystemet. Och det verkar inte blivit någon ändring till det här, så för min del blir det nog inget köp.

DAVE - 28 september, 2010

Tack så mycket för tipsen Nikke, har nu memorerat alla tre :D Har precis börjat med spelet och det känns precis så bra som jag hoppats på.

Bristerna tycker jag gör att detta spel står ut över konkurrenterna. Tidspressen gör att man får planera en hel del och att det är lite omständigt att spara gör spelet mycket mer spännande.

BaakaNinja - 28 september, 2010

Dead Rising 2 är helt underbart, zombies, humor, massor av leksaker (of mass destruction), nice story, fyndiga sidequest (åter igen, humor), replay value, co-op madness och det som vi så sällan får i spel idag, lite utmaning.

Kommentar till Nikkes video: Jag tycker inte man behöver köra main story slaviskt från början, spelet låter dig faila den och spela vidare om du vill (det går även bra att glömma att ge dina när och kära zombrex). Till skillnad från ettan så blir det aldrig tomt med sidequest pga att man inte gör storyn, så man kan leka, döda psykopater och rädda överlevande bäst man vill medans man utforskar och lär sig hitta i Fortune City. Men det är ju upp till var och en hur man spelar, jag vill bara dela med mig av en alternativ approach på spelet.

Och just det ja, jag har spelat rätt mycket co-op och inte haft några som helst problem! ^_^

I <3 Zombies

Henrik Blomgren - 28 september, 2010

hiro: Hur är en tidspress på 72h unikt?

Majora´s Mask hallå!!

Redan då var det otroligt stressigt att veta det att man kunde missa så mycket bara för att man inte var snabb nog.

Bara skönt att se att någon mer inte uppskattar Dead Rising 2. Jag kan förstå tjusningen i att använda precis vad som helst som vapen. Men det tycker jag man borde tröttna på rätt fort.

Niklas: Härligt att du gillade det. Själv ser jag inte nöjet i det hela :p Men jag är inte helt bortom flötet vad det gäller att spendera tid på spel. Jag ser nu fram emot Disgaea 4 och Ar Tonelico 3 som kommer dra många timmar ur mig.

Vi får se vad Atelier Rorona ger mig för upplevelse. Annars så i dagsläget är det nog antingen det eller P3P som är GOTY :)

dakkster - 28 september, 2010

Zombiespel behöver inte story? Läs boken World War Z så får du se hur en bra story kan förhöja zombiefiction till nya höjder.

Spelet? Årets absolut största ”meh”.

Nikke - 29 september, 2010

Tommy: AI:n är ju verkligen inte dålig, den är inte det bästa vi har sett men fullt acceptabel. Eller är det något speciellt du tänker på?
Jag vet inte riktigt vad det är för spel du har spelat, men din kritik är ju helt obefogad. Att spelet inte passar dig kan jag köpa, men det är ganska dumt att peka ut små petitesser och kalla det stora brister när det i stora hela handlar om din egna smak. Att vapen går sönder är ju lika självklart som att man förlorar sina powerups när man blir träffad i Mario-spelen. När vapnet är på väg att gå sönder och blinkar rött är det dags att byta ut och även om du råkar slå sönder det så är animationen tillräckligt lång för att man ska hinna sluta hammra på X. Skräp i affärer? Ja det är väl ganska självklart att du inte kommer hitta något skoj om du går in på en resebyrå, men går du in i en sportaffär kan du alltid hitta nått tillhygge. Går du in i någon vapenaffär kan du garanterat komma ut med en party starter. Går du in i en restaurang kommer du säkert kunna hitta lite käk, osv osv.. Frameratedrops? Märkt av någon enstaka gång, klart över standard. Du får gärna utveckla vad du menar med ”försöker vara third person-shooter”, för jag förstår ingenting.

Baakaninja: Nejdå, så klart inte. Det härliga med DR2 är just att man kan tackla det på olika sätt, det är ju mest ett tips för de som verkligen vill klara main storyn på första försöket (som jag ville tex) och har man väl tagit sig ett par timmar in i spelet känns det lite surt att behöva börja om.

Henrik: Upplägget är unikt om du jämför med dagens spel, tidspress är verkligen inte nytt, det har vi ju sett för över 20 år sen i i spel som tex Prince of Persia mfl.
Och nej, man tröttnar verkligen inte på att kötta zombies :P

dakkster: Fast böcker är ju alltid böcker, och spel är alltid spel. En boks story är dess stöttepelare medan det är mycket viktigare med spelbarhet i ett spel som Dead Rising 2. Storyn är bra för vad den är och det är så skönt att de inte på något sett försökt göra den onödigt komplicerad (som de har gjort med tex Resident Evil..), i spel som DR2 vill jag ha det kort och koncist och det är precis vad de lyckats med. Sen, alla cutscenes med psykopater är ju bara så härliga, varje boss känns verkligen unik och man blir alltid belönad på något sätt. Bra skit!

tommy håkansson - 29 september, 2010

Hiro:
Hur FAN blir spelet enklare med bra AI? Vet du ens vad AI är för något? Under tågscenen stod mina motståndare bara där, de sökte inte ens skydd när jag sköt på dem. Patetiskt.

Kolla Left 4 Dead så får du se hur det ska göras rätt, både när det kommer till AI på mot- och medspelare. Och slå upp vad AI är för något.

Och hur är det du rabblar upp på något sätt unikt? Dålig AI och tidspress är något du ALDRIG sett i spel förut? Är du full, eller bara en sårad fanboy?

Nikke:
Om du tycker fiender (alltså människorna, inte de odöda) som inte söker skydd och som tar onödiga omvägar är acceptabelt så har vi väl olika krav. Det närmaste en intelligent handling jag såg när jag sköt mot dem var när en slog en kullerbytta rakt in i en vägg för att sedan ställa sig upp på samma punkt igen. Komiskt.

Min kritik är helt obefogad? Vilken av mina punkter stämmer inte? Och är en framerate som ger mig huvudvärk en petitess? Och vad i hela världen ska jag kommentera utifrån om inte min egen smak? Är det inte utifrån din egen smak som du hylla spelet? Så man får inte säga att man tycker ett spel är dåligt om det är baserat på en egna smak? Ja, du hör ju hur det låter.

Och vad jag menar med att det försöker vara first person shooter — när man utrustas med skjutvapen och ska peppra skurkar. Tågscenen var ju skrattretande stel, både pga kontrollerna såväl som AI:n.

Urusel AI, dålig framerate, taskigt sparsystem och stela kontroller må vara petitesser i dina ögon, men att säga att min kritik är obefogad bara för att den är min personliga smak är faktiskt ganska otrevligt. Min kritik är lika befogad som din hyllning.

Ina - 29 september, 2010

Tommy: När du börjar din kommentar med ”Den här videon MÅSTE vara gjord med sarkasm. O_O” känns det inte som att du accepterar andras åsikter. Varför ska då andra acceptera dina?

Vi kan förstå att spelet inte faller dig i smaken. Det är ett väldigt speciellt sorts spel. Men att klaga på precis allt som gör spelet till det är och säga att folk som gillar det accepterar ”usla” saker och i princip säger att man har dålig smak om man gillar spelet i fråga, är inte rätt väg att gå, tycker jag.

Ska jag gå in i din blogg och skriva ”MEN OMG DU MÅSTE SKÄMTA!? SPELET SUGER JU!” när du skriver att spel X är bra, för att det inte faller MIG i smaken? Skulle inte det bli ganska jobbigt, tror du?

Går jag istället in och skriver ”Hujj, jag håller verkligen inte med om något du skriver, men kul att du diggar det” så är det ju en annan femma.

Nikke - 29 september, 2010

Tommy: Tyvärr är det ju så att det du säger är fel, själv är jag inte så förtjust i L4D’s AI då den är allt för ”bra” och ger sällan dig själv en chans att reagera på special infected. Är så ofta det helt plötsligt står att AI’n dödat en special infected när ingen av oss andra tre ens hunnit se något. Sjukt tråkigt och det hade bara varit bättre om man spelat utan AI.

Att mänskliga motståndare inte flyttar på sig eller söker skydd är väl ingen nödvändighet? Då hade ju spelet nästan blivit ännu lättare om man bara kunde springa fram och smocka de när de står sitter och trycker bakom skydd. För övrigt verkar det inte som du spelat mycket längre än ”tåget” (Som för övrigt inte alls känns stel.) då det du säger angående fiender som inte flyttar på sig och wahtnot inte alls stämmer överens med det jag upplevt med alla psychos (Ingen koll på exakt hur många det finns men det är säkert strax över 15st). Varje psycho känns helt unik och jag har bara varit med om en enda psycho som fastnat i en vägg en gång (På 3 genomspelningar)

Inget av det du säger stämmer ju liksom, det enda jag kan hålla med om är väl att checkpoints vore trevligt. Om man kunde ladda om sitt spel från innan man gick in i det rum man befann sig i när man dog så vore det väl trevligt, ingen nödvändighet direkt. Har nog inte dött mer än 3-4 gånger i spelet hittills så har inte riktigt hunnit störa mig på det.

Har själv inte upplevt några problem större problem med frameraten så troligtvis har du fel där igen :)
Det är klart du får basera det på din egna smak, men samtidigt måste man kunna urskilja vad som verkligen är ”dåligt” och vad som helt enkelt bara inte passar en i smaken, där finns en viss skillnad.

Själv tycker jag tex att Half-Life 2 hade samma underhållningsvärde som vilket 3/10-spel som helst men det betyder inte att jag måste sitta och leta efter små-fel när det är helheten jag inte tycker om vilket är precis det du gjort här. Du tar upp småsaker, som knappt alls stämmer, och gör världens deal av det. Många saker som jag inte ens lagt märke till.

Urusel AI? Fel. Dålig framerate? Fel. Taskigt sparsystem? Visst, kunde varit bättre men som det är nu är det fullt fungerande. Stela kontroller? I helvete heller, kontrollen i spelet är riktigt bra.

Att påstå att jag är sarkastisk i min video är väl lika otrevligt det, vettu.

tommy håkansson - 29 september, 2010

Ina:
Så att jag har svårt att förstå hur någon kan gilla det här spelet, innebär att jag inte accepterar det? Det tycker jag låter som antingen överkänsligt eller knasigt tänkt.

Nikke, förlåt om du kände sig nertryckt av mitt plumpa skämt om att klippet skulle vara sarkastiskt. Hoppas du förstår att mitt inlägg angrep spelet — inte dig eller din åsikt personligen.

Att jag sa att de har överseende med ”usla” saker skedde inte förrän man angep mig och min åsikt i stället för att försvara spelet. Tycker du det är fel att skämta att klippet är sarkastiskt, men helt okej att säga att min åsikt inte är befogad? Dubbelmoral much?

Och om du skriver ”MEN OMG SPELET SUGER!!!” är det upp till dig. Jag skulle inte känna mig nertryckt. Men seriöst nu, var det så jag uttryckte mig? Med caps lock och utropstecken? Eller listade jag lugnt och sansat varför jag inte tycker om spelet? Huh?

Nikke - 29 september, 2010

Tommy: Hur ska jag kunna veta att du skämtar? Visst, de där sarkasm på sarkasm-sakerna funkar bra när man för en diskussion i verkliga livet då det oftast fylls av skratt från båda håll men när det hamnar i text-form, speciellt från någon jag inte kan påstå att jag känner, är det VÄLDIGT svårt att ta ditt inlägg som ett skämt.

Som jag tidigare sa så har jag inget emot sparsystemet som det är, men jag kan förstå att många andra inte trivs med det men allt annat du tagit upp känner jag inte alls igen mig i, det stämmer helt enkelt inte, därav tycker jag din kritik känns obefogad.

tommy håkansson - 29 september, 2010

Nikke:
”Har själv inte upplevt några problem större problem med frameraten så troligtvis har du fel där igen”

Men om jag får huvudvärk av bilduppdateringen. Jag erkänner att jag är mer känslig för framerate drops än andra dock.

”men samtidigt måste man kunna urskilja vad som verkligen är ‘dåligt’ och vad som helt enkelt bara inte passar en i smaken, där finns en viss skillnad.”

Och jag sa ju inte att spelet är objektivt bra, mer än att du säger att det är objektivt dåligt. Så där är vi överens. Det handlar om smak. Och det är därför det går att diskutera.

Men när du säger att ”Inget av det du säger stämmer” låter det som att du pratar objektivt. I mina öron åtminstone.

”Att påstå att jag är sarkastisk i min video är väl lika otrevligt det”

Jag trodde det framgick att jag inte var seriös. Sorry. Du kanske inte heller är seriös när du säger att jag har fel angående framerate och saker jag inte gillar med spelet. Vad vet jag. Jag säger inte att du har fel, bara att jag inte håller med och förklara varför. Att säga att någon HAR fel, det är då du slutar respektera åsikter och pratar om objektivitet i stället. Och det är synd.

tommy håkansson - 29 september, 2010

”Och jag sa ju inte att spelet är objektivt DÅLIGT, mer än att du säger att det är objektivt BRA.”

Jag kastade om orden liten där. :D

Nikke - 29 september, 2010

Tommy: Efter 3 genomspelningar så har jag bara väldigt svårt att känna igen mig i något av det du säger förutom att det inte hade skadat med checkpoints. Det är synd att du inte gillar spelet men jag har väldigt svårt att se hur de punkter du rabblar upp skulle dra ner spelet till lägsta betyg. Som sagt så kan jag förstå om du inte finner spelet underhållande, för att det inte passar dig, men det känns mest som att du bara hittat några småfel och sen gör världens grej av det.
Är fortfarande helt oförstående i framerate-frågan, fast och andra sidan vill det nog till ganska mycket för att det ska störa min spelupplevelse.

Nikke - 29 september, 2010

Visst var jag kanske lite hård mot dig, man behöver absolut inte hålla med om vad jag tycker och tänker. Det är alltid bra med lite mothugg det viktiga är att du inte känner att jag stjäl din tid med dåliga youtube-klipp :)
Jobbar fortfarande på att korta ner de, är så väldigt svårt att sluta prata men imorgon bitti har jag något som förhoppningsvis kan bli mer både kort och innehållsrikt.

hiro - 29 september, 2010

tommy:

Jag antog att du menade AI´n på survivors då den var horribel i Dead Rising 1, nu i tvåan sköter dom sig riktigt bra ju ^^

och ordet unikt var väll kanske fel av mig att använda, med det är ju faktiskt grejer som gör att spelet ”står ut”

Jag personligen gillar t.ex. save systemet eftersom dagens spel ofta håller spelaren i handen genom hela spelet. Det är ju lite spännande att se om man faktiskt hinner rädda de där tre survivors innan nästa mission istället för att få upp en ”Restart from last checkpoint” meddelande när man failar =)

Jaja smaken är som baken och tur är väll det ^^

LifesPlayground - 29 september, 2010

Köpte spelet på release-dagen och har fan inte ångrat det för en sekund. Tycker som du att det är så bra gjort att det inte spelar nån roll att de har behållit det gamla sparsetet med dassen. Men en fråga som jag har i huvudet hela tiden är: finns det nått vapen som är lika bra som clownens motorsågar från första spelet?

tommy håkansson - 29 september, 2010

Nikke:
Absolut ingen fara, tycker du brukar ursäkta dig mer än du behöver för dina klipp. ;)

Hiro:
”Jag antog att du menade AI´n på survivors då den var horribel i Dead Rising 1, nu i tvåan sköter dom sig riktigt bra ju ^^”

Jodå, så länge man inte försöker rädda dem. Som jag skrev i min recension så är det egentligen bara att springa rakt fram och hoppas på det bästa. Även om de tar lite omvägar så är det sällan jag måste barnvakta dem.

Jacob Andersson - 2 oktober, 2010

Njae, jag tror jag står över detta faktiskt. Jag tyckte aldrig något så värst om det första spelet i serien och jag tvivlar ganska mycket på att jag skulle falla för detta. Men vad vet jag? Kanske får ta och pröva det en dag.

Spanjoar - 3 oktober, 2010

Jag köpte Case Zero och jag måste säga att jag är djupt besviken. Har inga som helst planer på att köpa fullversionen av spelet. Därför tänker jag också göra en lista:

1. Låååånga laddningstider. Är det acceptabelt att spelet ska ladda först 4 minuter när jag springer ut från skrottippen för att hämta en flaska och sedan ladda 4 minuter igen när jag springer tillbaka igenom samma dörr? Väldigt tråkigt, och det förstör spelupplevelsen.

2. Begränsad tid. Jag hinner inte uppleva och utforska staden till fullo eftersom jag bara har några få timmar på mig att hitta botemedel och samla tråkiga motorcykel delar när jag egentligen vill utforska.

3. Sparsystemet. Det har ni nämnt också. Om man blir dödad av en ”boss” (Syftar på den där skrot-nissen i case zero.) så måste jag börja om vid en sparning som jag gjorde 15-20 minuter innan. Hur f*n skulle jag kunna veta att jag skulle springa in i en muskelknutte med hagelbössa ? Jag kunde väl i alla fall fått en hint om att jag borde spara.

Jag har stängt av Case Zero flera gånger på grund av ovanstående nackdelar, och jag kommer antagligen inte ge spelet någon till chans på ett bra tag. Kanske om jag blir sugen på att samla alla achievements.

Skriv en kommentar

The Inverted Castle

Senaste kommentarer

Kategorier

Facebook

Kommande spelsläpp

Annons Get Adobe Flash player