Xboxflickan & Nikke

Årets spelblogg 2009

Halo Reach, inom räckhåll!

Skrivet av Angelica - 7 september, 2010

Man kan ju undra var all Halo-hype har tagit vägen. Halo Reach släpps om en vecka men jag har knappt hört ett knyst om det. Idag funderade jag lite på varför jag inte känner mig så värst sugen. Plötsligt kom jag på de tre magiska orden som satte fart på peppen: Co-op, fyra spelare.

Jag är en sucker för co-op, och även om Halo Reach kan förväntas vara lite samma-samma-men-finslipat så tror jag verkligen att fyra player co-op kan tillföra till räckligt mycket för att få mig att hänga på låset den 14:E September. Har du hittat din pepp eller är den den lika borta som min var?

Vill man vara tidigt ute kommer Webhallen i Stockholm att ha öppet natten till tisdagen för att sälja spelet och ordna en del kul aktiviteter.

Webhallen skriver på sin hemsida:
Under en nattsvart himmel öppnar vi natten till den 14:e september dörrarna för Halo: Reach kl. 22:00 på Sveavägen i Stockholm. Utöver exklusiva giveaways till våra köare kommer de första 64 stridsvilliga kombatanterna i kö att få delta i en Halo-turnering där ytterligare priser utlovas.

Parallellt med turneringen kommer alla få chansen att testa spelet, samt återuppleva tidigare titlar i serien genom att delta i vår ”Halo Legacy”-avdelning.

- De tio första i kön får köpa en XBOX 360 Slim 250 GB samt Halo Reach för 1kr
- Utlottning av t-shirts, exklusiva förhandstittar på spelet m.m.
- Turnering för de 64 första stridsvilliga kombatanterna i kön
- Återupplev tidigare titlar i Halo-serien

Webhallens event brukar vara kul, massa skönt folk och roliga aktiviteter! Inne i butiken brukar det dock vara rätt varmt och trångt, men har man tur får man spana in en och annan cosplayare! Jag funderar på att dra förbi om jag inte är alldeles för trött efter helgen (Nikke kommer på besök, vi ska spela massor!). Om inte annat vore det ju fint att dra dit och fota, eftersom jag var där för Halo 3-releasen. Någon annan som tänkt nattuggla hos Webbis nästa vecka?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Kommentarer

Hampe - 7 september, 2010

Låter intressant minst sagt! Har ju själv lust att dra dit och fotografera lite. Men framförallt har jag lust att köa… Ska man våga…?

Tommy Håkansson - 8 september, 2010

Det tråkiga med att inte gilla såna där enormt populära spel som Call of Duty, Starcraft, Halo och World of Warcraft är att jag aldrig fått köa för ett spel. Det är bara vissa sorters spel det köas för. Eller har det köats för ett Zelda de senaste åren? :(

Kanske borde jag köa bara för sakens skull någon gång. När spelet inte släpps på höstkanten.

Angelica - 8 september, 2010

Hampe: Ja, fota! Älskar att fota, man kan gömma sig bakom kameran och få kontakt med så många bra människor :)

Tommy: Det har väl lite att göra med målgruppen, det bör väl vara 18+ typen av spel för att publiken ska få var uppe så sent! Jag tycker det är kul att kika på kön, stanna till och prata med folk. Varit på nattöppet utan att handla förut ^___^

Jadsia - 8 september, 2010

Kan inte åka dit, jag bor tyvärr inte i sthlm :(:(:( men jag tycker att halo hypen är riktig stor, speciellt på internet! Ska bli spännande att se om det blir allt ALLA förväntar sig!. Btw snälla fota mycket om du åker till webhallen!.

Victoria - 8 september, 2010

Jag har redan förbeställt Reach, men att mingla med halo-fantaster vore inte helt fel :)

Elin - 8 september, 2010

Man kanske skulle titta förbi? Men rädd att jag hellre kommer sitta med mitt eget Halo Reach den natten ;)
Jag är inte jättepepp, men co op är sjukt roligt.

Micke - 8 september, 2010

Lite pep har jag nog. Har förbeställt Reach och spelar nu igenom de andra Halo spelen så jag har handlingen aktuell.

På det hela taget föredrar jag nog space opera i Halo framför krigsromantik i CoD, men om alla andra på friends-listan sitter och spelar Blops blir det samma för mig.

Familjenspel - 8 september, 2010

Trodde inte jag skulle vara pepp alls, men nu känner jag iaf lite sug, det är ju ändå en sorts avslutning på en av de stora serierna … hoppas det blir riktigt bra!

Ercarret - 8 september, 2010

Jag är pepp. Har suttit och filat på ett ”ditt bästa Halo-minne”-inlägg åt Spelgubbens Reach-tävling, och det har ju inte direkt minskat peppen. Men jag är verkligen en sucker för Halo. Där vissa tyckte att storyn var lite småkass och svårförståelig, sveptes jag bara med av det bombastiska i dess framförande.

Dessutom tyckte jag att del tre satte en ny standard för shooters när den kom, även om jag kan tycka att det är Modern Warfare-spelen snott kronan sedan dess. Det ska bli intressant att se om Reach lyckas återta förstaplatsen.

Angelica - 8 september, 2010

Jadsia: Ska absolut fota och filma om jag åker dit! :) Synd att allt sånt här mest händer i stockholm hela tiden :(

Victoria : Av någon anledning är jag inte förvånad att du gjort det ;) Stämningen brukar vara skön, så om du inte varit på något event förut kan det vara värt att spana in :)

Elin: Kul att höra att du är pepp. Blir det recension på Svampriket?

Micke: Oj, jag kanske också borde det. Känns som man har glömt allting från ettan :S

Familjenspel: Vi håller tummarna!

Ercarret: När det kom var det ju enormt, nu är det mycket hårdare konkurrens så epicnessen är inte lika påtaglig den här gången. Men jag hoppas på ett mycket kompetent spel!

Ercarret - 8 september, 2010

Det jag är mest intresserad av nu under hösten, är hur matchen mellan multiplayern i Reach och CoD: Black Ops artar sig. Jag tycker att Bungie är en av världens bästa community-nära (ursäkta mina hittepåord) utvecklare, och trots alla mina lovord för Modern Warfare 2 så är det nog MP:n i Halo 3 som jag spelat allra mest på 360. Reach-betan var också riktigt kul, och jag tror verkligen att Bungie kan leverera det kanske bästa MP-spelet på 360:n.

Samtidigt så bygger Treyarch på Modern Warfare 2-grunden, samtidigt som man verkar ha lagt till en hel del riktigt spännande saker. Det kan bli hur bra som helst. Bättre än Reach? Jag tvivlar på det. Men jag kan inte vänta med att se hur det artar sig.

Linus - 8 september, 2010

Kan du inte göra som med Starcraft II? Ett videorepotage därifrån.

Vicke - 8 september, 2010

Var först inte speciellt hypad, men efter att klarat ut Halo Wars och sett lite trailers så börjar Halo-stämningen och peppen återinfinna sig… Lite läskigt. Känner mig nästan tvungen att skaffa spelet nu.

Hade du bloggat på engelska så skulle du kunnat döpt inlägget till ”Halo Reach within Reach” :)

Elin - 8 september, 2010

Angelica – Kanske, vi får se ;)
Jag är inte så bra på att skriva recension.

Angelica - 8 september, 2010

Ercarret: Jag kan säga såhär iaf, av det jag sett av Balck Ops kommer det utan tvekan att bli ett sjukhelsikes spel. Årets säkraste kort!
Multiplayern? Känns som att det hänger lite på vilka som kommer spela…

Linus: Tycker du? :) Jamen ja, kanske :) Det blir lite reportage-inspelning i helgen iaf :)

Vicke: Haha, det var ju det min dåliga ordvits anspelade på ;D

Elin: Hmpf! Nu snackar du ju grus. Man behöver inte göra som alla andra för att det ska bli bra. Ditt sätt och ju ditt sätt och alldeles fantastiskt.

Joakim Ericson - 10 september, 2010

Kan lungt säga att jag gillar spelet. Jet-packs och olicka krafter är en skön ny fuktion i spelet. storyin är nice :) fast början är lite seg för att vara ett halo spel. van med att börja med shot em at start! :D

GAMER-KVÄLL - 11 september, 2010

”- De tio första i kön får köpa en XBOX 360 Slim 250 GB samt Halo Reach för 1kr”

Fyfan, det hade man ju inte tackat nej till

Skriv en kommentar

The Inverted Castle

Senaste kommentarer

Kategorier

Facebook

Kommande spelsläpp

Annons Get Adobe Flash player