Xboxflickan & Nikke

Årets spelblogg 2009

Vad tar ni för magistaven där i fönstret?

Skrivet av Angelica - 21 november, 2010

Du känner igen den där klassiska RPG-klyschan på mils avstånd. Du är en liten tonårspojke med taggigt hår, kraftigt överdimensionerat vapen, skumt klädda vapendragare av blandad sort och hela världens öde vilar på era axlar. Efter den sjuttioelfte striden mot arga svampar och grodor i skogen märker du att ditt trolldryckslager behöver fyllas på och hastar in i närmsta lilla bys butik. Den skäggiga gubben hivar fram en lista på allt han har att erbjuda dig, du som står där med ditt överdimensionerade vapen i högsta hugg och ska rädda hela världen inklusive butiksägaren och hans lilla koja till affär. Ändå har han mage att begära 200/300/1000 gold/gil/geld/gilder (eller vad för valuta som börjar på G världen nu samsats om) för en fjuttig liten trolldryck. Snordyrt är alltid vad är i alla fall.

I Recettear är det du som står där bakom disken och tar i så du nästan skäms när du försöker sälja karameller, katanas och ringbrynjor till hårt kämpande äventyrare. Emellanåt lurar du på en och annan dum bybo en yllemössa eller en gammal skinkmacka.

Någon fasligt duktig spelskapare i japan kom på att man kunde kombinera en butiksimulator med en klassisk dungeon crawler, slänga på en näve skön humor och lite söta gubbar för att skapa vad som i mina ögon är ett helt briljant spel.

Recettes pappa är försvunnen och har lämnat henne med en skuldsatt butik. När den lilla älvan Tear dyker upp för att driva in skulden riskerar Recette att hamna på gatan. Med den hårdaste avbetalningsplanen i manneminne hjälper Tear Recette att få snurr på butiken och varje vecka betala av en större och större del av mastondontskulden.

Man får inreda, placera saker i skyltfönstret, förhandla om priser och följa det stigande och sjunkande marknadsvärdet av olika prylar. Butiken fylls på genom att du dels handlar i andra butiker (gärna när en viss vara står lågt i pris!) men du kan även för en liten slant hyra äventyrare som ger sig ut på jakt efter värdefulla prylar för dig att sälja i butiken. Plötsligt står du där som en pojke med taggigt hår och överdimensionerat vapen och bankar på gröna slemblobbar i en grotta. Fast just nu skiter du i att rädda världen, nu vill du mest hitta något fräsigt att skryta med i skyltfönstret och det där med att trolldrycker kostar 200 gil känns inte alls särskilt konstigt.

+ Charmigt så inibänken
+ Lätt att komma in i spelet men med mycket att utforska
+ När skulden är avbetald låser du upp fler spellägen, så mycket speltid för pengarna!
+ Du lär drabbas av Harvest Moon-syndromet, a.ka. Bara-en-dag-till-sjukan

- Äh, jag kommer inte på någonting dåligt. Jag älskar det här spelet. Eller jo, förresten, om du sitter 12 timmar i sträck kan det kanske kännas lite enformigt. En stund.

Recettear finns att köpa och ladda ner hos bland annat GamersGate för 140 kronor. Där finns också ett demo att ladda ner!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Kommentarer

Aglet - 21 november, 2010

Kan bara intyga hur beroendeframkallande det är att haggla priser. Visste inte ens att det fanns en story, har konstant tryckt förbi allt vad inte-haggling varit. Bara dyrbar tid som inte innebär inkomst till min virtuella butik.

Ska kanske även nämnas att spelet finns på Impulse och Steam för de som har konton på de ställena…

Zackarias - 21 november, 2010

Sjukt roligt spel!! blir nog ett köp när jsg får pengar.
En fråga bara, hur går man ut ur dungones utan att dö först?

Angelica - 21 november, 2010

Aglet: Haha, eller hur? Ett tips är att lägga sig på bara några procents förtjänst och istället se till att kunderna alltid är nöjda med första förslaget. Man får massa sköna exp-poäng om man får kombos! Men det har du säkert redan märkt, så det är väl mer ett tips till dom som kanske inte har hunnit spela ännu :)

Zackarias: Man kommer till en dörr var femte våning där man kan välja att gå upp eller gå vidare :)

Aglet - 21 november, 2010

Ahh Zackarias, du verkar ha misstagit det här för ett lätt spel. Det är det inte. Recettears grottor är sjukligt oförlåtande. Åker man på däng är en hel dag förlorad. Och eftersom tid är pengar kommer du att ångra att du inte tog med dig mer mat ner i grottan.

Var femte level i grottorna har en boss och en utgång. Bara att kämpa på. Däremot så är inte grottorna det bästa stället att tjäna pengar på.

Joakim - 22 november, 2010

Köpte det igår och fy bomben vad charmigt det är! Blev mer än ett par timmar första omgången. Efter ett tag kom jag även på mig själv gungande till musiken, otrolig härlig sådan.

Den där Bara-en-dag-till-sjukan, uhm ja, jag blev drabbad. Riktigt farligt då magen skriker efter mat och man inser att man åt upp resterna till lunch för att kunna spela mer ^^.

Det är bara en sak jag ‘stör’ mig på, jag kan inte undkomma känslan att detta borde spelas på en bärbar konsol, speciellt vid kvällstid då man kan sitta i soffan och koppla av efter en dags aktiviteter. Som sagt, det är det enda som jag ‘stör’ mig på. Riktigt härligt spel =)

Zackarias - 26 november, 2010

Hittade föresten spelet för 5okr på steam man fick samtidigt med ”And yet it moves”"Gish”"Jolly Rover”"Puzzle Agent”. Allt detta för 50kr!

Angelica - 26 november, 2010

Aglet: Ja, det där känns ju jäkligt klassiskt för alla Dungeon Crawlers!

Joakim: Vad kul att du gillade det :) Men det är ju precis som i Harvest Moon att man lägger upp en plan för vad man ska göra dagen efter hela tiden, och då blir det liksom aldrig läge att stänga av! Jag brukar faktiskt hooka upp laptopne till tv:n, det är inte så dum ändå ^__^

Zackarias: Oj, vilket kap! Nu måste ju faktiskt alla köpa! :)

Skriv en kommentar

The Inverted Castle

Senaste kommentarer

Kategorier

Facebook

Kommande spelsläpp

Annons Get Adobe Flash player