Det kommer väl inte som någon större förvåning att Mass Effect 2 skulle gå hem som årets rollspel med tanke på hur mycket vi redan hunnit prisa BioWare och framförallt Mass Effect.
Mass Effect 2 kanske inte representerar genrén på bästa vis men det luktar allt lite modernisering och en del justeringar har gjorts för att göra spelet mer lättspelat och på så vis nå ut till en större målgrupp. Ärligt talat börjar det bli lite svårt att finna nya ord för att beskriva Mass Effect 2’s ”Super Awesome Epicness”, det blir ju lätt så när det redan omtalats så ofta.
Egentligen är väl inte minnet sådär jättefärskt heller, spelade igenom det när det kom och en insanity playthrough med diverse DLC som släppts står på kö för att spelas, kanske dags att tag i det nu så man hinner innan jul :)
Det här inlägget är en del av den gemensamma satsningen ”Årets spel enligt svenska spelbloggar”, där varje dag, fram till julafton, deltagande spelbloggar var för sig utser en vinnare i en förutbestämd kategori. Idag har följande bloggar utsett vinnaren i kategorin ’Årets rollspel’: Aftonstjaerna, Ariez, BitGarden, EmmyZ, Familjenspel, Gaminggrannar, Kraid, Lunandrez, Megastorm, n00b schoolbus, Onlajn, Pixelviking, Savepunkt, Spel på allvar, Spel-Malmer, Spelografi, Spelvärldspareringar och Xboxflickan & Nikke.
