Några av er har hört av mig via twitter eller kanske facebook att mitt XBL-konto blev hackat i Onsdags kväll. Inte särskilt roligt och en ganska knepig situation uppstod. Den kvällen hade jag jobbat fram till 21:15 och när jag kom hem vid 22-tiden slog jag igång Xboxen precis som vanligt, den här gången var inte allt som vanligt dock. Jag reagerade på att ett meddelande
om att jag loggat in på en annan xbox kom upp, först tänkte jag att det kan ha varit för att jag använt XBL via telefonen tidigare och att jag helt enkelt inte tänkt på meddelandet förut.
Det första jag kollade var om mina MS-poäng stämde till antal, vilket det inte gjorde så klart. Hade runt 6500 poäng nu och vet att jag inte hade mer än runt 2000 poäng förut. Ungefär vid det här laget blir jag utslängd, ”Nikke84 was signed in on another console.” och det är väl där man började bli lite rädd, och sur. Människor som måste ägna sig åt att stjäla av andra, ett mycket sorgligt slag människor. Som tur var kunde jag själv logga in och kasta ut min okände beundrare med ett enkelt knapptryck. Vilket pågick 2-3 gånger till medan jag via datorn lyckades ändra mitt lösenord till mitt Live ID. Attackerna upphörde, men jag kände mig ändå tvungen till att stanna kvar någon timme innan jag kunde gå och lägga mig.
Morgonen efter ringde jag MS supporten så fort de öppnat, 08:00. Precis som de 2-3 andra gångerna jag behövt ringa MS supporten var de hjälpsamma och förstående. Tyvärr hade banditen handlat 6000 MSP för 678kr och hunnit köpa 7 st kortpaket för 240MSP/st i FIFA 12. För att kunna få tillbaka mina pengar var operatören tvungen att skicka ärendet vidare för utredning vilket skulle ta ett par dagar, mitt konto skulle vara låst under den här tiden. Lite skönt att veta att MS tar hand om mig, men samtidigt lite läskigt att låta mitt konto, som nästan blivit en personlighet, ligga i deras händer under en obestämt tidsperiod. Har läst om människor som varit utsatta för liknande problem och inte fått sina konton tillbaka på 3 månader!
Igår kväll fick jag ett mail med länk till att återställa mitt lösenord och efter det verkar mitt XBL-konto fungera som det ska, än så länge är mina MS points oförändrade och några pengar har jag inte fått tillbaka. Vi får se hur det utvecklar sig, det var ändå aldrig något jag kände mig bekymrad över. Måste dock säga att hela situationen har gjort mig lite avtrubbad, känner mig inte alls sugen på att kasta mig över boxen och jaga achievements igen efter en sån här grej. Jag lägger alldeles för mycket tid och energi på värdelösa, digitala poäng som någon säkert skulle kunna ta ifrån mig med ett par knapptryckningar.
Jag tycker att jag har varit försiktig med mitt lösenord, som varit en slumpmässig sträng på 8 knapptryck så jag kan inte annat än råda er att vara försiktiga och att inte ha ett betalkort kopplat till erat konto som jag hade.
De senaste 2 dagarna har jag ägnat åt att spela Resident Evil på Saturn och även Director’s Cut på Playstation. Lyckades klara spelet med enbart kniv som vapen på 1h 41 minuter, spelade in allt och håller på att redigera någon slags let’s play som åker upp under de närmsta dagarna.


