I helgen var vi på Gamex! Hur kul var det undrar ni förstås. Jo, förstår ni, det var hur grymt som helst! Mest för att vi fick träffa en himla massa kul folk men också se grym cosplay och prova spel som Dead Space 3, Zombie U, Mario Land till Wii U och nya Army of Two.
Men vi börjar från början! På torsdagen hade Nikke inte hunnit komma upp, så jag fick klara mig själv. Men det gick bra, jag hade nämligen smullfockat schema och spelade in P3 Spel. Jag glömde helt bort att ta kort såklart, men Victor knäppte den här bilden på mig och lyssnaren Martin som gjort en stilig P3 Spel-pärlplatta till oss. Fint!
Vill man lyssna på P3 Spel-avsnittet vi bandade på plats gör man det här!
Okej! Sen så blev det fredag, Nikke kom hit och vi hängde på mässan. Jag gjorde några intervjuer för P3 Spel, bland annat med producenten Mark Read som jobbar med Crysis (den kan man höra i P3 Spel på söndag!). Men sen blev det lördag och äntligen packade jag ner kameran i väskan!
Vi började i Nintendos monter där vi sprang på en gammal bekant!
Wii Fit hänger kvar uppenbarligen, som Wii Fit U. Men det ville vi ju inte spela!
Nej, vi var ju nyfikna på Wii U!
Man kunde prova till exempel Pikmin! (Den här bilden tog jag efter noggranna instruktioner om att om tv-skärmen skulle synas i bild så måste Wii U-kontrollen vara med, och om Wii U-kontrollen skulle vara med var den tvungen att synas i någons händer… ja, ni fattar.)
Från Sveroks monter hörde knapptryckandet lång väg, det pågick ju en King of The Hill-turnering i Street Fighter!
Andreas kämpade tappert med att försvara sin plats på kullen, mot utmanare efter utmanare…
Tills den här grabben kom och blottade Andreas akilleshäl. Man får ju faktiskt inte slå dom som är mindre än en själv. Guldstjärna för knappföring!
Simcity-montern var finast med mysiga små kartonghöghus i pastellkulörer.
Sen sprang vi in i dom här glada grabbarna! SPJ och Chris som har en häftig gympodd med spelmusik och uppmuntrande träningspepp. Vi bjöd på varsin high five innan vi kilade vidare.
Här vare gulliga Justin Bieber lookalikes som lirar dansspel! Även detta år mässan stora glädjespridare.
För att inte tala om publikmagnet! Alltid packat.
Linus hittade en snubbe med likadan frisyr!
Jag hittade lite mer äkta vara och vågade ställa upp på kort.
Spelades gjorde det ju förstås på mässan också. Nästan överallt, hela tiden.
Åh, och den här gulliga tjejen? Jag frågade om jag fick ta kort och hon tittade på mig och utbrast glatt ”Det är ju du som är Xboxflickan!”. Och visst tyckte jag hon såg bekant ut, hon cosplayade ju på förra årets upplaga av Gamex också.
Och det här glada gänget då! Cosplaypeppen på topp!
Dom här två söta Mario-tjejerna då! Dog lite.
Mer häftig cosplay, roliga montrar och coola spel får ni i nästa blogginlägg med Gamex-bilder imorgon!
